Предложението на монополистите за „такса електромер”, подкрепяно активно от председателя на ДКЕВР се представя, като „социално мероприятие”, като грижа за потребителите – „взимаме от тези дето не консумират или консумират малко електроенергия, визирайки като такива собствениците на вили, и даваме на тези които консумират много”. Само, че над 90% от тези дето не консумират или консумират малко електроенергия са бедните пенсионери, селяните и тези, които не ползват електроенергия да се отопляват и да готвят. Те ползват електроенергия само за да погледат телевизия за един два часа ако имат такъв и да си светят докато вечерят преди да си легнат.
Считаме, че е недопустимо член на комисия, още повече председател на тази комисия да заема позиция и да изразява становища по предложения на монополистите преди да се е произнесла самата комисия. Особено когато това предложение е в ущърб на потребителите и в интерес на монополите. Задачата на комисията е да защитава интересите на потребителите от монополистите, чрез регулиране на отношенията между двете страни, особено по отношение икономическите претенции на монополите.
Ако толкова много беше загрижен председателя на ДКЕВР за потребителите, да ги беше попитал предварително дали искат и тогава да изразява позиция и становище.
Зелената партия ще сезира прокуратурата за действията на председателя на ДКЕВР за нарушаване на служебни задължения в полза на монополите и дали това не е продиктувано от някаква икономическа изгода.
Потребителите в нашата страна са особено чувствителни на темата такси уреди, въвеждан от монополите, защото имаме примера от монополиста БТК, който  въведе такса „телефон”, която в началото беше 1.20 лв, а сега е 15 лв. за частните телефони и 21.60 лв. за служебните. След като беше разбит монопола на БТК и беше разрешено на кабелните оператори да разкриват стационарни постове, тяхната такса е само 2.50 лв. Друг е въпросът дали и тази такса трябва да се взема от потребителите.
Зелената партия смята, че има нещо нередно в работата на ДКЕВР като цяло, тъй като не може като производител на електроенергия и износител на такава (30% от произведената енергия) българските граждани да плащат енергията по-скъпо от повечето страни в Европа, дори и от страни които не са производители на електроенергия.
Зелената партия ще подаде сигнал в МВР и до контролно-икономическия екип на министерството да направи разследване на методиката за определяне на цената на електроенергията за потребителите и принципите, на които е разработена.


София, 11.03.2010г.    

НИС на ЗЕЛЕНА ПАРТИЯ